Arhīvs

4. maija Latvijas filmu maratonā 3000 skatītāju

Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā kinoteātrī „Splendid Palace” norisinājās Nacionālā Kino centra rīkotais 4. maija Latvijas filmu maratons – 12 bezmaksas seansi visas dienas garumā abās kinozālēs un brīvdabas seanss kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā. Iespēju nosvinēt Latvijas Valsts svētkus, skatoties Latvijas filmas, izmantoja vairāk nekā 3000 skatītāji.

Latvijas filmu maratona ietvaros tika parādītas 22 dažādu garumu un veidu filmas, tai skaitā 11 Latvijas filmu pirmizrādes – piecas animācijas īsfilmas, trīs spēles īsfilmas un trīs dokumentālās filmas. Vislielāko ažiotāžu piedzīvoja studijas Mistrus Media un režisores-debitantes Ievas Ozoliņas dokumentālās filmas „Mans tēvs baņķieris” pirmizrāde – pirms seansa skatītāju rinda no Lielās zāles durvīm stiepās līdz pat Tērbatas ielai, bet kinoteātra Lielās zāles un balkona ietilpība (566 vietas) neļāva uz seansu iekļūt visiem gribētājiem. Atgādinām, ka no 8. maija filma „Mans tēvs baņķieris” ir kinoteātra Splendid Palace repertuārā, pirmie seansi 8. maijā pl. 16:00, 9. maijā pl. 18:00, 10. maijā pl. 16:30.

Skatītāju pilna Lielā zāle un balkons bija arī debitantu pirmizrāžu seansā pulksten 20:30. kad tika demonstrētas divas spēles īsfilmas – Agneses Laizānes „Spoguļvīrs” un Pētera Ķimeļa „Notikums Kālija parkā”. Savukārt Mazajā zālē vislielāko skatītāju interesi izpelnījās Ināras Kolmanes jaunā dokumentālā filma „Ručs un Norie”, arī tā turpmāk jāmeklē kinoteātra Splendid Palace repertuārā (tuvākais seanss 6. maijā pl. 16:30).

Pirmo reizi 4. maija Latvijas filmu maratona vēsturē programmā bija iekļautas arī divas kaimiņvalstu filmas – Lietuvas dokumentālā filma „Kā mēs revolūciju spēlējām” un Igaunijas spēlfilma „1944”. Elmo Nīganena režisētajai kara drāmai „1944” šī bija Latvijas pirmizrāde, jo filma jau no 5. maija ir kinoteātra „Forum Cinemas” repertuārā (no 6. maija trīs seansi katru dienu). Filmas seansu 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros ar savu klātbūtni pagodināja Igaunijas parlamenta spīkers Eiki Nestors, filmas producents Kristians Taska, režisors Elmo Nīganens un scenārists Leo Kunnass. Visi runātāji apsveica skatītājus Latvijas Valsts svētkos, bet filmas producents Kristians Taska izteica cerību, ka igauņu filmas Latvijā, tāpat kā Latvijas filmas Igaunijā, turpmāk parādīsies biežāk nekā reizi desmit gados.

4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros pirmizrādes piedzīvoja arī trīs jaunas animācijas filmas no studijas Animācijas Brigāde – Daces Rīdūzes „Zaķu lielā diena”, Māra Brinkmaņa „Meža sargi” un Jāņa Cimmermaņa „Tornis”, šajā rīta seansā arī Nils Skapāns pirmoreiz demonstrēja skatītājiem savu filmu „Marsietis”, kuras zaļais varonis-citplanētietis šogad bija izvēlēts 4. maija Latvijas filmu maratona vizuālajam tēlam.

4. maija Latvijas filmu maratona veiksmīgā norise un skatītāju lielā interese visas dienas garumā ļauj apgalvot, ka vērtīgā tradīcija ir nostabilizējusies un nākamgad atkal tiks turpināta.

Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, finansē Rīgas Dome un LR Kultūras ministrija, sadarbības partneri – Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs, pašvaldības SIA Rīgas nami un Latvijas filmu studijas.

4. maija Latvijas filmu maratona bilžu galerija (foto Agnese Zeltiņa):

05/05/2015