Arhīvs

Latviju Amsterdamā pārstāv trīs kopražojuma filmas

Šobrīd, no 18. līdz 29. novembrim Amsterdamā norisinās viens no galvenajiem gada notikumiem dokumentālajā kino – Starptautiskais dokumentālo filmu festivāls IDFA. Festivāla oficiālajai programmai tiek atlasītas stilistiski interesantas, sociāli aktuālas autorfilmas, kam piemīt augsta kvalitāte gan formas, gan satura ziņā. IDFA pusotras nedēļas laikā pulcina vismaz 2500 kino profesionāļus un vairāk nekā ceturtdaļmiljonu skatītāju. Latviju Eiropas prestižākajā dokumentālo filmu festivālā šogad pārstāv trīs filmas.

Pilnmetrāžas dokumentālo filmu konkursa skatē tiek demonstrēta Latvijas, Ukrainas un Vācijas kopražojuma filma “Ukraiņu šerifi”, ko veidojis režisors Romāns Bondarčuks – nesen Rīgas Starptautiskajā kino festivālā demonstrētās filmas “Eiromaidans. Melnā montāža” autors. Vides filmu studijas līdzproducētā filma “Ukraiņu šerifi” tapusi, režisoram pus gadu piedaloties meistardarbnīcā “DOK.Incubator” un sadarbojoties ar pasaules labākajiem montāžas režisoriem, producentiem un publikas piesaistes ekspertiem. Filma ir skarbs un vienlaikus traģikomisks divu šerifu – pārinieku portrets kādā Dienvidukrainas ciematā, kam pāri brāžas ikdienas un politisko notikumu virpulis.

Vidējā garuma dokumentālo filmu konkursa skatē iekļauta vēl viena Vides filmu studijas filma, režisora Uģa Oltes Dubultie svešinieki – projekts, kas izstrādāts Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros. Filma ir Latvijas un Gruzijas kopražojums. “Apvidus karte ir bezgalīga lasāmviela, kurā var ierakstīt arī savu stāstu. Filmētājs no Ziemeļiem kopā ar fotogrāfi no Dienvidiem dodas uz svešu zemi, kur mīt vēstures nogurdināti ļaudis un laiks tiecas sastingt, bet jebkura tikšanās ir greizais spogulis, lai ieskatītos pazīstamās acīs.” Tā par filmas “Dubultie svešinieki” stāstu saka autori. Filmas pirmizrāde notika jau septembrī Gruzijā, Batumi “Arthouse” filmu festivālā, kur tai tika piešķirta galvenā balva nominācijā “Labākā dokumentālā filma”.

Festivāla programmā “Meistari” tiek izrādīta Vitālija Manska filma “Saules staros” – tā tapusi kā Latvijas, Krievijas, Vācijas, Čehijas un Ziemeļkorejas kopražojums, un vēsta par dzīvi vidusmēra ziemeļkorejiešu ģimenē viena gada garumā.

19.11.2015

22/11/2015