Arhīvs

10. decembrī Nacionālajā bibliotēkā notiks filmas “Stāsts par bērniem un kino” brīvseanss

Rīt Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē no plkst. 9:30 notiks Starptautiska akadēmiska konference “Latvijas nacionālais kino Eiropas kino kontekstā“, savukārt plkst. 17:30 skatītājiem tiek piedāvāta filma “Stāsts par bērniem un kino“. (Ieeja brīva)

Kadrs no Herca Franka leģendārās filmas Vecāks par 10 minūtēm (1978) ir kļuvis teju par mākslas darba uztveres metaforu – emociju gamma, ko desmit minūtēs pārdzīvo puika, skatoties kādu mākslas darbu, kļūst par dzīves pieredzes, dramatisku kāpumu un kritumu metaforu. Šo kadru no Latvijas dokumentālā kino klasiķa Herca Franka darba savā filmā Stāsts par bērniem un kino izmanto arī īru kinorežisors un teorētiķis Marks Kazinss, kura veidotās savdabīgās fanātiskas kino mīlestības un enciklopēdisku zināšanu piesātinātās filmas ir kļuvušas par daudzu pasaules festivālu hitu. Filmā Stāsts par bērniem un kino Kazinss rada unikālu vēstījumu, atspoguļojot, kādā veidā kino ir izmantojis bērnu klātbūtni. To filmu vidū, kuras citē Marks Kazinss, ir arī Herca Franka darbs, viņu Kazinss uzskata par vienu no visnozīmīgākajiem režisoriem pasaules dokumentālajā kino. Šī filma noslēgs kinoteorētiķu organizēto konferenci, kuras dalībnieki – lektori no daudzām pasaules valstīm (ASV, Austrālija. Lielbritānija u. c.) – meklēs Latvijas kino pasaules kontekstus.

Stāsts par bērniem un kino (A Story of Children and Film)
Režisors Marks Kazinss. Dokumentāla f., 101 min, 2013, Lielbritānija
10. XII 17:30 (Ieeja brīva)
Šī ir pirmā filma par bērnu klātbūtni pasaules kino telpā. Poētisks un aizrautīgs bērnības portretējums – tās sirreālisms, vientulība, jautrība, pārdzīvojumi un vitalitāte – 53 filmās, pārstāvot 25 valstis. To vidū “Fanija un Aleksandrs”, “Lielās cerības”, “Palle viens pats pasaulē”, kā arī Latvijas kinorežisora Herca Franka filma “Vecāks par 10 minūtēm”. “Stāsts par bērniem un kino” ir atskārsmes un robežšķirtnes filma, bērnības un kino godināšana.

Marks Kazinss
Īru kinorežisors, operators un kritiķis, savā radošajā karjerā galvenokārt pievērsies dokumentālajam kino. 2009. gadā kopā ar aktrisi Tildu Svintoni Skotijā nodibinājis ceļojošu filmu festivālu. Stāsts par bērniem un kino ticis iekļauts Kannu kinofestivāla programmā “Cannes Classic”.

09/12/2014